Nedávno

Nedávno je pojem strašně relativní. "Relativitou časů" se kdysi úsměvně zabýval v jedné divadelní předscéně Jan Werich v tom smyslu, že středověk je uprostřed času mezi počátkem věků a současnou dobou a jak tak léta běží, současnosti přibývá a středověk se stále posunuje směrem kupředu.... Ne, vážně. To, co nazvývám nedávno, bude připadat někomu hodně dávno, jinému opravdu nedávno, jen bláznům mě blízkým, skoro jako včera ... Ale samozřejmě existuje historie, už jen proto, že těch kterých věcí nejsme pamětníky. Ne že by se nestaly za našeho života ale třeba jen proto, že jsme u toho tenkrát nebyli.  
 Zrovna následující dvě pohlednice jsou z této "historické" kategorie, přestože jistě ještě jsou pamětníci, kteří to tak znali. Přítel Zdeněk, který mi obrázky poslal, býval tady blízko odmala. I on je pamětník a přesto zaváhal s přesným vymezením času.

                         

Na ceduli nápis ...tečko, no jistě, Městečko! A velký dům přece známe z jiné fotografie na těchto stránkách! Přece č.1, u Bartáků, nejstarší stavba v Městečku. Podle autobusu to je dost dávno, tipoval bych na padesátá léta.  A ten človíček v záběru, kdo to asi je? Možná, že se nějaký pamětník najde a něco k tomu dopíšeme....

Další pohlednice je jistě o něco starší a zachycuje zajímavé skutečnosti. Vlevo nahoře je hospoda, kterou známe jako "Na mlýně", jenomže na ní je nápis "U Sokola"! To jsou věci! Vedle je dům proti hospodě a nad dnes neexistujícím obchodem je vývěsní štít "J.Pánek" (už víme, že Jaroslav). Dole vpravo se opravuje jez ale u mlýna už stojí přístavba elektrárny, takže jistě ne stavba jezu ale jeho oprava.
 Snad nejzajímavější je poslední obrázek dole vlevo. To je stará fotografie bez některých současných stavení a tak jsem dost váhal. Je to opravdu asi pohled od Poříčí, o čemž jsem dost pochyboval a v pravém dolním rohu by měla být odbočka bývalé silnice směrem k Novému Městečku. Co nadělám, pamětníci mají pravdu ..... skoro vždycky :-) ....
 

Před hospodou Na Mlejně. Tak tohle není až zase tak dávno jako předešlé, nicméně taky už "včera". Nabídka hlásí točená 12° Benešov, limonáda, soda, lahvové pivo, také párky, točený salám, Gothaj, zkrátka běžná hospodská nabídka. Uprostřed stojí hospodský Honza Horáček a na levém okraji Ruda Greš vedle zaparkovaného kočárku, ve kterém je holčička co se jmenuje  Barborka. Ne, k Rudovi nepatří. Taková odpolední idylka všedního dne někdy v roce 1983, 84.

Čas od času se vynoří starý obrázek, o kterém ani nevím, že mě kdo fotil. Vcházíme s manželkou do hospody. A alespoň přibližný čas snímku? V ruce držím TV anténu Cubical Quad, která se používala při příjmu ve IV. a V. pásmu - 80. léta.

 

 

 

 

Jak už shora řečeno, termíny dávno a nedávno jsou strašně relativní. Z časů "Hodně dávno", kdy Městečkem projížděly formanské vozy, ty následující obrázky nejsou. A přesto, od doby kdy byly pořízeny, proteklo Sázavou hodně moc vody.

Tak tohle je ve mlejně. Jistě, ještě když mlel, někdy kolem roku 1914.

 

 

 

...a mlynář s chasou na dvoře.

 

 

 

Ten dvoukolák co na něm sedí kluk, ten k mlýnskému inventáři nepatří. To je vozík na zavážení kmenů do pily za mlýnem

na rozřezání na trámy a prkna v katru. Ostatně pila, jen se podívejte.

 

 

..a katr? To je to tam vzadu, do čeho míří rozřezávaný kmen stromu a za ním už jsou z kmene zmíněná prkna či trámy.